Prema navodima Prognozno-izveštajne službe zaštite bilja (PIS) uočeni su simptomi bolesti pod nazivom crna trulež grožđa, a kod pojedinih grozdova oštećeno je i do 40% bobica.
Na teritoriji delovanja RC Zaječar zasadi vinove loze se u zavisnosti od lokaliteta i sortimenta nalaze u fazi početak šarka do šarak bobica (BBCH 81-83).
Vizuelnim pregledom zasada vinove loze na lokaciji Grljan uočeni su simptomi crne truleži grožđa (Guignardia bidwellii).
Crna trulež grožđa – simptomi
Ovaj patogen napada sve delove biljke list, lastar i grozd. Prvi simptomi uočavaju se na listu u vidu svetlo-smeđih pega nepravilnog oblika oivičene tamno-mrkom zonom, a u okviru pega formiraju se crna telašca–piknidi.
Na grozdu se javljaju prvo žućkaste mrlje koje obuhvate celu bobicu koja se na kraju suši. Patogen prezimljava u mumificiranim grozdovima na čokotu ili na opalim bobicama na zemlji. Razvoju patogena pogoduju kišna proleća u vreme cvetenja loze.
Način suzbijanja
Crna trulež grožđa se uspešno suzbija u okviru mera zaštite koje se redovno sprovode fungicidima za suzbijanje plamenjače vinove loze, a koji imaju u sebi aktivne materije preventivnog delovanja (prema registraciji na bazi bakra ili kaptana).
Zaštita se sprovodi u periodu od dužine lastara 10-15cm do početka šarka. Pored hemijskih, veoma su važne i agrotehničke mere i to:
- mehaničko uklanjane zaraženih lastara i grozdova sa čokota i njihovo uništavanje i
- obavezno zaoravanje ostataka bobica na zemlji oko čokota loze.
Izvor: PIS