Laneno seme se smatra jednom od najmoćnijih namirnica na svetu. Srčane bolesti, karcinom, šlog i dijabetes su bolesti čiji je rizik od dobijanja drastično smanjen konzumiranjem ove uljarice.
Prevod njegovog latinskog imena – najviše koristan – ukazuje na nutritivnu vrednost i svestranu primenu lana. Biljka cveta od juna do avgusta i ima svetloplave cvetove koji se nalaze u cvastima.
Postoje 2 tipa lanenih semena – braon i žute (zlatne) boje, i oba tipa sadrže slične nutricionističke osobine i jednake količine omega-3 masnih kiselina. Najzastupljenija od ovih kiselina jeste esencijalna alfa-linoleinska kiselina koju ljudski organizam ne može stvoriti sam, već je mora unositi hranom.
Blagodeti lanenog semena
Redovno konzumiranje lanenog semena je pogodno kod osoba koje se bave sportskim aktivnostima ili teškim radom, jer se njegovim konzumiranjem smanjuje upalu mišića.
Ono takođe reguliše crevnu floru, obnavlja i poboljšava probavu zahvaljujući pozitivinom dejstvu vlakana na digestivan trakt i eleminaciji toksina iz organizma.
Na želudac deluje oblažući njegovu sluzokožu, te smanjuje probleme s povećanom kiselinom. Osim toga, semenke lana su korisne za zdravlje kose i kože. Takođe, pozitivno deluje na nervni i imunološki sistem i ima važnu ulogu u metabolizmu kalcijuma i imaju blag diuretički efekat, navodi Stetoskop.
Lan snižava krvni pritisak, kao i LDL (loši) holesterol. Pored toga, ima značajnu ulogu kod dijabetesa, jer sadrži supstance koje okidativan stre uklanjaju. Istraživanjem je dokazano da lan poboljšava kontrolu glikemije (stabilizovanje nivoa šećera u krvi), i da SDG u lanu može smanjiti incidencu dijabetesa tipa 1 i usporiti razvoj dijabetesa tipa 2, ukoliko se primenjuje bar 12 nedelja, navodi Pharmamedica.
Način upotrebe
Najbolje je da se semenke samelju i to neposredno pred konzumaciju ili kupe samlevene kako bi ispoljile svoje zdravstvene efekte. Imaju orašast ukus i mogu biti odličan dodatak slatkom doručku ili da se jednostavno pospe na kolače i peciva. Ne mora da se kuva.
Ako su cele semenke, mogu da se se natope 12h u vodi i da se koristi sluz koju ispuste. Sluz se procedi i popije, a odlična je za regeneraciju želudačne sluzokože i pokretanje probave.