Matičnjak: Uzgoj, korist i upotreba

0
9793
maticnjak melisa
Foto: Wikimedia /CC BY-SA 3.0

Matičnjak se može gajiti u bašti, u saksiji ili plantažno. Kao baštovan ili baštovanka, možda se pitate kako se gaji i šta da radite sa matičnjakom – za šta se tačno koristi. Iako nije toliko popularan kao, na primer, bosiljak, matičnjak je divna biljka koju vredi imati u vrtu.

Adama Sultan 1120x180

Matičnjak je jedna od omiljenih biljaka pčela, pa otud i ovo njeno ime, kao i nazivi poput pčelinja trava, pčelinjak. Poznata je još i kao melisa i limun trava. Reč je o višegodišnjoj zeljastoj biljci, čiji listovi imaju ugodan miris limuna, dok su cvetovi sitni i beli.

Matičnjak i upotreba

Matičnjak je aromatična, vrlo ukusna i lekovita biljka. Jednom kada se posadi, može da poizvede velike količine listova koji mirišu na limun. Ovi listovi mogu se koristiti za razne stvari, a najčešće se koriste u čajevima i kao začin. Može se upotrebiti za pravljenje eteričnih ulja i kao sredstvo protiv insekata. Takođe, može da bude i vrlo dekorativna saksijska biljka koja će pružiti izuzetno prijatan miris koji podseća na limun.

LG 1120x180px

Lekovita svojstva

Matičnjak se tradicionalno koristi u našem narodu. Etarsko ulje se upotrebljava kao sredstvo za umirenje i protiv nadutosti stomaka, a može da se utrljava u kožu za lečenje reumatizma. Takođe, koristi se protiv uboda komaraca. Matičnjak pomaže u otklanjanju hroničnog umora, a izuzetno je koristan za probleme sa crevima, kao i kod migrene. Njegovo antimikrobo dejstvo na virus herpesa je već dokazano.

PROČITAJTE I...  Kako se gaji NANA U SAKSIJI - Začin i borac protiv prehlade i gripa

Kako se gaji matičnjak?

Uzgoj matičnjaka je vrlo jednostavan. Biljke nisu izbirljive po pitanju zemljišta i mogu da rastu gotovo na svakom tlu. Ipak, ukoliko želite da mu ugodite preferira bogatu i dobro dreniranu zemlju. Može da raste u polusenci, a najbolje cveta kada ima puno sunca.

Đubrenje, odnosno prihrana matičnjaka se ne preporučuje, jer to može da smanji jačinu njegovog mirisa.

Matičnjak može da se gaji iz semena, a može i deljenjem korena. Proizvedeni rasad se rasađuje na razmak od 25 cm. Biljka se kosi najmanje dva puta godišnje, a može da se eskploatiše 5-7 godina.

Važno je napomenuti da, ako se pažljivo ne kontroliše, matičnjak može brzo da postane invazivan u bašti. Ljudi često pogrešno misle da je matičnjak invazivan zbog korena. Naime, biljka ima kratke rizome i podzemne stolone, pa se rasađivanje može sprovesti prenosom već oformljenog korena tj. podzemnog dela biljke na novu parcelu. Međutim, kako smo već napomenuli, matičnjak se može gajiti i iz semena, i upravo te semenke uzrokuju da ova biljka iznenada zavlada vrtom.  To se veoma lako rešava uklanjanjem cvetova biljke čim se pojave.

PROČITAJTE I...  Lekovita bašta: Divizma za uporan kašalj

Ukoliko želite plantažno da gajite matičnjak, sugerišemo da pročitate članak ili pogledate video prilog: Proizvodnja matičnjaka u Bogatiću, gde ćete imati prilike da čujete iskustva odgajivača.

Važna napomena: Primena lekovitog bilja kao lek je informativnog karaktera. Ukoliko imate zdravstvenih problema, reč o deci, trudnica ste ili dojilja02 obavezno se prvo konsultujte sa svojim lekarom.

Preuzimanje teksta je dozvoljeno samo uz navođenje našeg portala kao linkovanog izvora.

Prethodni tekstBrevis za proređivanje plodova jabuke: Ove sezone po specijalnoj ceni!
Sledeći tekstVrhunska zaštita pšenice od bolesti po razumnoj ceni

POSTAVI KOMENTAR

Unesite komentar
Unesite Vaše ime