Da floskula „tvrdoglav kao magarac„ nije tačna potvrđuje naš domaćin Mle Plavšić, uzgajivač Balkanske vrste magaraca iz Kovilja. Više od stotinu grla verno slušaju svog gazda Mileta. Kad malo podvikne, oni staju u red i jedan po jedan u koloni odlaze sa mesta za mužu do štale. Magarice su mirne dok se muzu i umiljate, a u ovom domaćinstvu žve kao kućni ljubimci, valjda zato daju i puno mleka.
Od brojnih činjenica izdvaja se da je magareće mleko po svom sastavu najsličnije majčinom mleku. Ne sadrži štetne bakterije, koje bi mogle da naškode zdravlju novorođenčeta i sadrži 60 puta više vitamina C nego kravlje mleko. Pije se sveže, ne prokuvano, deca decilitar dnevno, odrasli više.
Lekovito magareće mleko
Prema nezvaničnim podacima, u Srbiji se gaji tek 1000 magaraca, Mile Plavšić iz Kovillja najveći je odgajivač magaraca u Vojvodini. Kako kaže ove životinje nisu zahtevne za uzgoj, a litar magarećeg mleka košta kako gde od 20 do čak 50 eura.
Subvencije koje dobija od države za magarice i priplodne magarce, Mile investira u hranu. Za sve životinje na imanju potrebno mu je pet hiljada bala deteline i slame, mlevenog kukuruza, zobi, stočnog brašna
Po magarećem mleku ovaj čovek poznat je i van naše zemlje, a mleko je stiglo i do Čikaga.
O blagodeti magarećeg mleka pisao je još Hipokrat. Plavšićev najmlađi konzument bila je šestomesečna beba, ali rado se seća mnogobrojne dece kojima je pomogao.
Plavšić poziva mlade da se vrate na selo ali i državu da omogući jače subvencije kao i pašnjake kako bi životinje ,na njima prirodan način, išle na ispašu
Da je sa životinjama lakše nego sa ljudima poentira naš domaćin Mile Plavšić, najveći uzgajivač Balkanske vrste magaraca iz Kovilja.
Opširnije pogledajte u video prilogu na početku teksta.
Sagovornik: Mile Plavšić, stočar iz Kovilja