Koliko zaista poznajete svoju proizvodnu parcelu? Kako da svoju fabriku pod otvorenim nebom učinite profitabilnom i izbegnete nepotrebne troškove? Kako postići visoke prinose uz optimalno iskorišćenje ograničenih resursa? Za odgovore na ova pitanja, potreban vam je pouzdani partner. Timac Agro vam daje odgovor kada, gde i koliko da primenite sredstva za ishranu bilja kako biste postigli visoke prinose sa oprimalnim ulaganjem. Stručnim preporukama Timac Agro kompanije koje proizvilaze iz usluge precizna ishrana bilja, obezbedićete siguran i profitabilan prinos na duge staze.
‚‚Do sada smo imali odokativno đubrenje. Imali smo neku nermu u zavisnosti od preduseva i kulture koju ćemo sejati. To je bilo oko 200, 300kg mešano đubrivo, uree,… Znali smo mi i pre za sisteme varijabilnog đubrenja, međutim kada su uradili mapu parcela, mi smo zapravo videli koliki je disbalans mineralnih materija. Bili smo zblanuti time. Tako smo i odlučili da primenimo varijabilno rasturanje mineralnog đubriva. Sce u cilju smanjenja troškova, povećanja prinosa, optimizacije proizvodnje. Ja sam uverena da, kada na kraju godine, sve to stavimo na papir i sumiramo utiske, da će se ova tehnologija nama vrlo brzo isplatiti.‚‚ – objašnjava Dejan Mirković iz ZZ Graničar u Šidu.
‚‚Ranije smo veštačko đubrivo bacali ujednačeno. Pre šest godina smo počeli da radimo precizno đubrenje. Primetili smo da na njivama imamo različite prinose i morali smo to da ujednačimo. Preciznim đubrenjem smo dobili ujednačenost prinosa. Videli smo da štedimo 50kg veštačkog đubriva po hektaru. Štedimo vreme jer postoje delovi njiva gde uopšte ne razbacujemo đubrivo. Znači štedimo i vreme i naftu.‚‚ – ističe Boško Oluški iz Novog Kneževca.
Precizna poljoprivreda uz kratku obuku
‚‚U ovakvim agrotehničkim merama veoma je važno prethodno se upoznati dobro sa proizvodnom parcelom. Živimo u vremenu kada su tehnologije na tom nivou da nam mogu obezbediti da po ekonomski isplativim uslovima možemo da dobijemo veoma korisne i precizne informacije o našim proizvodnim parcelama. Mapa preporuke je upravo finalni proizvod koji korisniku omogućava da u pogledu ishrane bilja praktično primeni mineralna đubriva na onim delovima parcele onoliko koliko je to potrebno.‚‚ – navodi Branislav Brunet ispred kompanije Timac Agro Balkans.
‚‚Kada smo dobili mapu, dobili smo sve te podatke izmapirane na USB uređaju. Podatke smo prebacili u računar. Pre toga potrebno je imati opremu. Varijabilni rasipač, traktor mora biti opremljen sa ISO bus priključkom, da bi jednostavno radna mašina komunicirala sa priključnom mašinom. Prebacili smo sve te podatke i posle kratke obuke, krenuli smo u posao.‚‚ – pojašnjava proces Dejan Mirković iz ZZ Graničar.
‚‚Varijabilno đubrenje radimo na svim kulturama. Da bismo napravili uštedu, moramo raditi na svim kulturama. Da bismo napravili svugde dobre rezultate, to radimo već šest godina. Posle pet godina smo radili kontorlu i ponovo analizu zemljišta, i videli smo i po prinosima da ne može odmah, ali posle 4-5 godina se fosfor i kalijum ujednači u zemlji i dobili smo iste prinose na svim površinama.‚‚ – navodi svoje iskustvo Boško Oluški.
Veći prinosi i bolji kvalitet
‚‚Ekonomska isplativost samog servisa može se očekivati nakon 3-4 godine. Sve zavisi od varijabilnosti parcela, ali svakako proizvođač dobija detaljan, objektivan uvid u sadržaj hranljivih materija na svojim proizvodnim parcelama. Dobija takođe i odgovor kako da određeni problem u ishrani bilja reši.‚‚ – napominje Branislav Brunet ispred kompanije Timac Agro Balkans.
‚‚Kvalitet đubriva je neosporan. Pogotovo što mi možemo da biramo sastav đubriva, prilagođavamo našim potrebama. Počev od granulacije za koju znamo kakva je i to se odražava na precizno doziranje na parceli. Nemam nikakve primedbe.‚‚ – kaže Dejan Mirković.
‚‚Sa Timakovim đubrivima dobijamo veće prinose i dobijamo bolji kvalitet useva.‚‚ – kaže Boško Oluški.