Bundeva je izuzetno zdrava i lekovita, odlična za slana i slatka jela, a može se spakovati i u tegle i flaše. Izdvojili smo nekoliko načina.
Bundeva je simbol jeseni i predstavlja jednu od namirnica koje poslednje stižu sa njiva. Na našim prostorima je veoma cenjena, jer ima bezbroj primena u kulinarstvu, a izuzetno je zdrava. Bundeva ima čak 6 puta više vitamina od jabuke i cvekle. Bogata je vitaminima C, A, i vitaminima B grupe, kao i gvožđem. Sadrži vlakna i oko 90 posto vode, te je lako svarljiva i preporučuje se svima koji imaju problema sa varenjem. Ona, takođe, pospešuje rad jetre i žuči, jer sadrži enzime koji razgrađuju masnoću u krvi. Pomaže kod upale mokraćnih kanala i sprečava nastanak kamena u bubregu.
Semenke bundeve su prava energetska bomba. Sadrže 30 posto belančevina, oko 30 posto ulja i oko 5 posto smole, šećera, eteričnog ulja, pektina i enzima, kao što su kukurbitin, fitosteron i tokoferol. Malo je poznato da su u starom Rimu i Grčkoj pravili pomade od bundevinog semena i maslinovog ulja za negu kože.
Od semenki bundeve, pravi se ulje postupkom hladnog ceđenja. Ovo ulje sadrži sva lekovita svojstva. Lako je svarljivo, puno nezasićenih masnih kiselina koje sadrže sve naše ćelije, a podstiče njihovu regeneraciju i jača imuno i nervni sistem.
Čuvanje bundeve
U svežem stanju može jako dugo da se čuva (do 6 meseci) na temperaturi od 10 do 12 stepeni Celzijusovih. Ne preporučuje se da stoji pored voćki koje dozrevaju (jabuka, kruška), jer ispuštaju etilen što šteti tikvama.
Ukoliko nemate uslova za čuvanje bundeve, možete da je zamrznete, jer neće izgubiti na ukusu i kvalitetu. Potrebno je samo da se oljušti, naseče, izvade semenke i podeli u kesice.
Bundeva može i da se spakuje u tegle i koristi tokom cele godine. Potrebno je iseći na kriške, očistiti od kore, semenki i unutrašnjeg dela, a zatim iseći na kocke. Kuvati u malo vodi dok ne omekša (bundeva će pustiti i svoj sok). Procediti i štapnim mikserom usitniti dok se ne dobije pire bez grudvica. Napuniti sterilisane staklene tegle dok je masa topla. Zatim, sterilisati zimnicu da bi se sprečilo kvarenje zimnice. Ovako pripremljena bundeva može da se dodaje u razna jela.
Brašno od bundeve
Za pravljenje brašna, potrebno je iseći bundevu na kriške, ukloniti mekani deo sa semenkama, oljuštiti je, iseći na komade i izrendati (može i da se iseče na trake). Zatim se rasporedi na pak papir i suši u dehidratoru (ili u rerni) dok ne postanu hrskave (da se lome pod prstima). Zatim se samelje u prah. Brašno od bundeve se koristi za pripremu kremaste strukture za razna jela. Može da se čuva do godinu dana.
Bonus: Okrepljujući bundevin sok za zimske dane
Za sok je potrebno 1 kilogram očišćene bundeve, 3 šargarepe, 1 limun, 1 limuntus i 500 g šećera. Prvo se bundeva i šargarepe obare u 1 litri vode, a zatim se izblendiraju se štapnim mikserom i masa se procedi kroz gazu (da izađe višak vode). U drugoj posudi šećer u 2 litre vode treba da prokuva (da se šećer istopi). Kada se ohladi dodaju se limun i limuntus. Sve se sjedini, dobro promeša i napune se prethodno sterlisane flaše. Dobije se oko 3-4 litre soka. Čuva se u frižideru.
Ukoliko vas interesuje šta još možete da napravite od bundeve, sugerišemo da pogledate video prilog: Prerada bundeve u domaćinstvu: Unikatne đakonije kao izvor zarade.