Počelo vađenje mladog krompira

0
1631
Agrosaveti---mladi-krompir---Glogonj---01

Ove godine je proizvodnja mladog krompira u Glogonju zastupljena na oko 100 hektara. To ga posle luka čini veoma popularnom povrtarskom kulturom u ovom banatskom selu u kojem se većina meštana bavi proizvodnjom povrća.

Adama Maganic 1120x180

U ataru sela ljudi vredno rade, a uveliko je počelo i vađenje mladog krompira. Kako nam je rekao predsednik glogonjskog Udruženja povrtara, Danail Vučkovski trenutna cena je zadovoljavajuća.

“Tokom vikenda koji je iza nas cena na kvantašima se kretala do 150 dinara, što je solidna cena kada imate kilogram krompira po metru dužnom. Međutim, cena će uskoro ići dole, kada se na tržištu poveća ponuda. Bilo je situacija da cena preko noći padne sa 100 na 50 dinara, tako da je teško predvideti šta će se dešavati. Za sada je cena zadovoljavajuća.” – kaže Vučkovski.

MPS baneri II

TEŠKI DANI IZA POVRTARA

Teški dani su pratili domaće povrtare ovog proleća. Vanredno stanje i zatvaranje pijaca, brojne proizvođače je stavilo u nezavidan položaj, jer im je pijačna prodaja bila osnovna. Teško je bilo i povrtarima iz Glogonja. U jednom trenutku nisu imali kome da prodaju luk, rotkvice, salate, kaže Danail Vučkovski.

PROČITAJTE I...  Berba kupusa u selu Glogonj

Agrosaveti---mladi-krompir---Glogonj---02

“Situacija je bila veoma kritična. Dospelo nam je ono prvo povrće koje donosi prvi novac. Kad su zatvorili pijace mnogi nisu znali šta će i kako. Dosta povrća je i propalo. Neki trgovački lanci su nam snizili cene, ali nismo mogli birati. U jednom trenutku smo se organizovali pa na Facebook-u oglašavali naše proizvode, koje smo onda nosili kupcima na adrese. To je iziskivalo puno vremena, povećavalo troškove, ali smo bili prinuđeni da umesto u ataru, budemo u kolima i da vozimo povrće. Ovo nam je bila škola. Shvatili smo da moramo da zbijemo redove i da osnujemo zadrugu preko koje bismo plasirali povrće.” – ističe Vučkovski.

Web baner Delaro Bayer 1120x180 V01

Naš sagovornik smatra da, ako dođe do drugog talasa epidemije, pijace treba da ostanu otvorene uz dodatne mere predostrožnosti. Upravo su one osnovni način plasmana povrća brojnim manjim i srednjim proizvođačima. Oni će teško preživeti još jedan krug zabrana.

“Mnogi su puno izgubili, a moralo se ulagati u dalju proizvodnju. Nadamo se da će nastavak sezone biti lagodniji i da nećemo nailaziti na nove prepreke. Novčanu pomoć države povrtarima ne bih komentarisao. To je mizerno i nikako ne može nadomestiti pretrpljenu štetu.” – dodaje Vučkovski.

Talisman i Plamen 1120x180 Galenika

Gužva u ataru sela Glogonj nam govori da su tamošnji domaćini borci. Sada su svu svoju snagu usmerili na nastavak sezone, kako bi od nje izvukli maksimum. Najzastupljenije kulture su luk, krompir, boranija, grašak, a mnogi rade i kukuruz šećerac.

PROČITAJTE I...  Plastenička prizvodnja povrća u selu Glogonj

Kako kažu, na nedostatak kiše su navikli, te pumpe za navodnjavanje konstantno rade, a i ove godine su ih uključili ranije nego inače. Ono čemu se takođe nadaju jeste elektrifikacija atara, koja bi omogućila manje troškove proizvodnje, ali i kvalitetnije navodnjavanje koje bi mogli obavaljati i noću.

Web baner LEK Bayer 1120x180 V01

Prethodni tekstDa, mi imamo rešenje za poponac u kukuruzu!
Sledeći tekstPredviđa se drastično manji prinos trešanja

POSTAVI KOMENTAR

Unesite komentar
Unesite Vaše ime