Bački Monoštor okružuje oko 11 hiljada šume bogate krupnom divljači. Upravo to bogatstvo je iskorišćeno za lovni turizam, pa tako ovdašnji lov čini čak 50 odsto ukupnog potencijala jelenske divljači u Srbiji. Osim toga, selo se nalazi bukvalno na ostrvu, okruženo Dunavom, kanalom.
Dunav-Tisa i Velikim Bačkim kanalom, te je i ribolov veoma zastupljen. Upravo ta dva potencijala, iskoristio je Antun Šmicer, šumar po profesiji, kako bi tržištu ponudio kulen od divljači i od ribe.
„Tradicija kulena je jako stara na ovom našem podneblju. Imamo divljač koja se svake godine mora odstreliti, pa sam se dosetio da to iskoristim i napravim nešto malo drugačije. Stranci što odstrele, meso ostaje i može da se kupi u klanici, pa ga ja mešam sa mojom domaćom svinjom.“
A sve ovo radi na tradicionalan, domaćinski način, od prirodnih sastojaka, dakle meso, so i naravno domaća paprika po kojoj je ovaj kraj takođe poznat.
Tehnologija proizvodnje
Lovna sezona počinje 1. oktobra i traje do 1. februara. Dakle, tada se meso divljači može kupiti i praktično tada Šmicerovi započinju pravljenje kulena. Kulen se na početku suši prirodnim putem, a kasnije se prebacuje u komore kako bi uvek bio dostupan kupcima.
„Za jednu vrstu kulena potrebno je 60 dana da bi bio spreman, za neke i do 6 meseci, to je proces koji se mora ispoštovati“, kaže naš domaćin.
Šmicerovi svoje proizvode plasiraju uglavnom na brojnim manifestacijama. Ono što je od ove godine veoma važno za brojne poljoprivrednike pa tako i za Šmicerove jeste i Pravilnik za prodaju od kuće koji apsolutno može da doprinese lakšem plasmanu njihovih proizvoda.
Opširnije pogledati u prilogu.