Bogata šećerima i vitaminima mlada begečka šargarepa, kažu jedinstvena je na tržištu. Na ponos begečkih povrtara više od 70 posto ovog povrća završi na stranom tržištu. U Begeču, malom mestu nadomak Novog Sada od 1927 zadruga “Begečki povrtari” u kontinuitetu okuplja oko tridesetak poljoprivrednih proizvođača.
Zaštićeno geografsko poreklo
Na više od 600 hektara, 90 odsto su kasne šargarepe koje se proizvode tokom jula, međutim veoma tražena je I mlada koja dolazi sa prvim danima juna. Od 2017 godine begečka šargarepa ima zaštićeno geografsko poreklo a sertifikacija je obezbeđena gradskim budžetom, kaže Goran Zec, direktor zadruge „Begečki povrtari“.
Iako zemljište pogodno za uzgoj šargarepe prelazi među Begeća i okolna mesta u kojima se gaji ovo kvalitetno povrće imaju dekleraciju sa zaštićenim geografskim poreklom.
Najranija spominjanja Begečke šargarepe, odnosno tradicije gajenja šargarepe u Begeču potiču iz ranog XX veka. Danas su razmere te proizvodnje tolike da se samo u Begeču tokom jedne godine proizvode više šargarepe nego na čitavoj teritoriji neke susedne zemlje.
Svoje izvanredne rezultate Begečka šargarepa ne duguje samo povoljnim prirodnim uslovima, već vrednim i pre svega inovativnim povrtarima koji je uzgajaju.
U Begeču se šargarepa proizvodi kao da je ratarska kultura, a ne povrće, pa se tamo mogu videti nepregledne, svetlozelene njive sa kojih se šargarepom snabdeva dobar deo naše, ali i drugih zemalja. Ono što odvaja begečku šargarepu od drugih je dužina od 15 do 20 cm, debljina do 30 mm, hrskav ukus. I bogatstvo šećerima i beta karotenom.
70 posto Begečke šargarepe se izvozi
Pre nekoliko decenija Srbija je uvozila šargarepu tokom maja, juna, pa i do polovine jula. Na ponos zadrugara iz Begeča sada ove zdrave namirnice ima ne samo za ishranu celokupnog stanovnistva naše zemlje, već se 70 posto i izveze na tržište Rusije, Bugarske, i na tržišta susednih zemalja.
Nekada udruženi sa zajedničkom mehanizacijom, danas u potpunosti osnaženi da deluju samostalno. Ova zemljoradnička zadruga koja u kontinuitetu radi i danas, prva je na Balkanu po proizvodnji šargarepe, a u Evropi među prvima.
Novi Sad je jedinstven po tome što čak tri poljoprivredna proizvoda imaju zaštićeno geografsko poreklo, to su futoški kupus, fruškogorski lipov med i begečka šargarepa. Begečani samo na godišnjem nivou proizvedu preko 30000 tona ove zdrave namirnice.