Uvin čaj je nadaleko poznat narodni lek za urinarne infekcije, koji se vekovima koristi u praksi tradicionalne medicine. Hajde da upoznamo biljku od čijih se listova dobija ovaj čaj, a koja raste u Srbiji.
Medveđe grožđe, medvedovo uho, planika (lat. Arctostaphyllos uva-ursi) u Srbiji raste na suvim, kamenitim ili peskovitim mestima, šumskim livadama i u četinarskim šumama. Rasprostranjeno je na visokim planinama 1500-2900 metara nadmorske visine. Kod nas se može naći na Staroj planini, Suvoj planini, Kopaniku…
U pitanju je zizmeleni, polegli žbun, čij se grančice ukorenjuju. Karakterišu ga okrugli, cveni plodovi i kožasti listovi od kojih se pravi poznati uvin čaj, a koji se sakupljaju tokom cvetanja, a zatim suši. Najbolje je brati mlade listove sa zelenih grančica. U proleće su listovi najlekovitiji, jer tada imaju najviše arbutozida. Listovi su neprijatnog, oporog i nagorkog ukusa; bez mirisa, kažu travari Srbije.
Treba znati da je, usled preteranog sakupljanja, ova biljka postala proređena na prirodnim staništima, te je sakupljanje listova kod nas regulisano posebnom uredbom.
Dejstvo uvinog čaja
Prema nekim zapisima, uvin čaj se koristi od drugog veka nove ere. Listovi medveđeg grožđa imaju specifično antiseptičko dejstvo, a to znači da uništavaju i sprečavaju razvoj mikroba i stežu zidove urinarnog trakta, toniraju i ojačavaju. Posebno se koristi za pesak u bubrezima i bešici.
Kako je svojevremeno objasnila Ljiljana Basurović, farmaceut iz Instututa „Dr Josif Pančić“ za eKliniku, osobe koje imaju kamen ili pesak u bubregu ne mogu da isprazne bešiku u dovoljnoj meri. To znači da uvek ostane malo urina, a to je podloga za razvoj bakterija. U nekim slučajevima uvin čaj ili mešavina uvinog čaja može da pomogne da se ljudi reše tegoba ili da ih ublaže. Prema njenim rečima, pesak može da se izbaci uz pomoć uvinog čaja, ali kamen ne može da razbije. Uvin čaj i mešavine uvinog čaja povoljno deluju na izmokravanje i ne remete balans elektrolita. Njegovo delovanje je kao kada pada kiša, spiranje i onemogućavanje stvaranja bakterija.
Međutim, stručnjaci ističu da uvin čaj ne može da bude zamena za antibiotik kada je reč o ozbiljnijim situacijama.
Važna napomena: Primena lekovitog bilja i lekovitih delova biljaka je informativnog karaktera. Ukoliko imate zdravstvenih problema, trudnica ste i dojilja ili je reč o deci, obavezno se prvo konsultujte sa svojim lekarom.