Iskoristite senoviti deo bašte: Ovih 5 začinskih i lekovitih biljaka obožavaju senku

0
1492
zacinsko lekovito bilje
Foto: Pixabay

Bez obzira da li gajite biljke u bašti, dvorištu ili na terasi sigurno se pitate kako da iskoristite mesta koja su u senci od zgrade ili oko drveća, i šta biste tu mogli da posadite.  Zato izdvajamo 5 začinskih i lekovitih biljaka za senku koje predivno izgledaju, a sigurno ćete ih koristiti u kuhinji.

Adama Forapro 1120x180

Začinsko i lekovito bilje je superiorna vrsta biljaka. Ono je nežno, predivnog izgleda i opojnog je mirisa poput cveća. Osim što ulepšava baštu ili terasu, koristimo ga u ishrani, jer nam poboljšava miris i ukus hrane, a svojim lekovitim svojstvima štiti nas od raznih bolesti i poboljšava prirodni odbrambeni sistem.

Dodatni bonus je što su mnoge začinske i lekovite biljke perene, odnosno, višegodišnje biljke i vraćaju nam se svake godine bez prevelike muke oko njih. Dupli bonus je to što pojedine vrste možete da sadite u senci. Pravilnim izborom začinskog i lekovitog biljaka kojima odgovara određena količina sunca iskoristićete zasenjeno mesto, koje će umesto siromašnog dela bašte postati deo koji ćete najviše voleti.

Agroglobe 10 godina mehanizacije 1120x180

Vlašac

Luk vlašac je ukusna, dekorativna i lekovita višegodišnja biljka. Možete ga gajiti u saksiji na terasi, u bašti ili u dvorištu. Punu aromu može dati na poluosunčanim položajima, a njegova potreba za direktnim suncem je oko 4 sata dnevno. Raste o od ranog proleća do kasne jeseni i vrlo je otporan na niske temperature. Luk vlašac je odličan kao začin za pripremu umaka ili kao dodatak salatama, a pogodno utiče na varenje i visok krvni pritisak. Mnogi ga nazivaju rudnikom gvožđa, a izuzetno je bogat vitaminom C. Izgleda predivno kada cveta.

PROČITAJTE I...  KORIJANDER štiti povrće od štetnih insekata
vlasac
Foto: Wikipedia

Krasuljica

Krabuljica ili krasuljica je jednogodišnja biljka, ima ukus sličan peršunu, a gaji se zbog lišća. Za nju kažu da je čuvar jetre, kože i očiju. Potrebno joj je samo 4 sata direktnog sunca. Može biti odličan začin za sosove, supe, ribu. Obavezno probajte da dodate mlade listove u salatu ili omlet. Krasuljica će porasti iz semena za 6-8 nedelja. Sadi se u rano proleće, a onda je možete saditi na svake 4 nedelje, kako biste mogli da je berete u kontinuitetu. Opet možete da je posadite u kasno leto ili ranu jesen za jesenje branje. Mnogo više lišća će proizvesti u hladnijoj sezoni.  Listove sečete prvo sa spoljne strane, kada je biljka visoka oko 10 centimetara.

Web baner Sekator Bayer 1120x180 V01
krasuljica
Foto: Pixabay

Korijander

Korijander je jednogodišnja začinska, ukrasna i lekovita biljka,  izuzetan čistač otrova i teških metala iz organizma. On je biljka hladnih sezona, potrebno mu je oko 4h direktne sunčeve svetlosti i veoma će vam biti zahvalan ako je u senci kada temperature budu visoke. Uglavnom se sadi iz semena, teže iz rasada.

PROČITAJTE I...  Lekovita moć HRASTA: Div koji leči svojim lišćem, korom i plodom
korijander
Foto: Pixabay

Matičnjak

Matičnjak, metvica ili limun trava je višegodišnja biljka koja brzo raste i brzo se širi. Njeni zahtevi za direktnim suncem su, takođe, minimum 4h dnevno. Cveta od jula do septembra. Matičnjak će dodati ukus limuna salatama ili marinadama. Sveže lišće možete da dodate u čaj ili piće. Kao lekovita biljka, veoma je efikasan u ublažavanju napetosti i nervozi. Matičnjak pomaže u otklanjanju hroničnog umora,  čuva srce, a možete ga koristiti i za dezinfikaciju rana.

Galenika Logan 1120x180
maticnjak
Foto: Pixabay

Nana

Nana ili menta je višegodišnja biljka sa jakim mirisom i ukusom mentola. Veoma je zahvalna za uzgoj i jako malo traži nege. Odlična je za početnike u baštovanstvu, kao i za uzgoj u kućnim uslovima. Brzo se razvija i veoma je otporna na hladnoću, a uspešno raste i kada se nalazi na senovitom mestu. Nana voli vodu i to je jedina stvar koju nikada ne treba da joj uskratite. Listovi su najukusniji neposredno pred cvetanje, a tada imaju i najveći sadržaj lekovitih materija. Ukoliko niste znali, od nane možete da napravite liker, a džem od nane je poseban doživljaj za nepce.

PROČITAJTE I...  SREMUŠ: Lek iz šume u vašoj bašti
nana
Foto: Pixabay


Preuzimanje teksta je dozvoljeno samo uz navođenje našeg portala kao linkovanog izvora.

BTZ 1120x180px
Prethodni tekstPoražavajuće! Uvezli smo 25.000 tona svinjskog mesa, a samo 1.100 izvezli u 2021.
Sledeći tekstProtest poljoprivrednika i blokada traktorima 2. februara

POSTAVI KOMENTAR

Unesite komentar
Unesite Vaše ime