Kako se gaji NANA U SAKSIJI – Začin i borac protiv prehlade i gripa

0
15051
nana menta
Foto: Pixabay

Nana je snažna i izdržljiva biljka koja se brzo širi u bašti, pa se zbog toga mnogi odlučuju da je gaje u saksiji. Većina vrsta dobro raste u saksijama i pruža bujne listove koji se mogu koristiti kao dodatak mnogim jelima, pićima, ali i u lekovite svrhe.

Adama Sultan 1120x180

Nana (menta, metvica) je jedna od najpoznatijih lekovitih i začinskih biljaka na našim prostorima. Ima plitak koren, a u zavisnosti od uslova uzgoja i vrste može da raste 30-110 cm. Formira mnoštvo rizoma gde čuva hranljive materije i pomoću rizoma se širi. Listovi su tamnozelene boje, jajolikog oblika i na vrhu šiljasti, uglavnom prekriveni dlačicama. Sa druge strane lista se nalaze žlezde sa esencijalnim uljem. Na vrhu svake grane se javlja klasasta cvast sastavljen od sićušnih ljubičastih cvetova, koji brzo otpadaju, te je teško naći klijave semenke. Plod je mali, tamno-smeđi kalavac. Postoji nekoliko vrsta kao što su divlja menta, ljuta i pitoma menta, barska, kudrava, poljska…

Reč je o višegodišnjoj biljci, karakterističnog intezivnog mirisa i prijatnog ukusa. Eterično ulje iz lista nane osvežava i hladi, jer sadrži mentol. Ova biljka je dobar izvor vitamina, minerala, vlakana, tanina, a sadrži antiokidativna, antibakterijska, antivirusna, antigljivična i antispazmodična svojstva.

LG 1120x180px

Kao začin, nana se odlično slaže sa povrćem poput graška, krastavaca i paradajza, te s voćem poput dinje, ananasa, limuna i pomorandže. Dodaje se u salate, supe, razna jela od povrća, dezerte i osvežavajuća pića, a može se kombinovati sa jogurtom ili čokoladom.

PROČITAJTE I...  Medveđe grožđe – listovi poznati kao UVIN ČAJ

Upotreba nane u lekovite svrhe

Nana se od davnina koristi u narodnoj medicini protiv mnogih bolova, upala i infekcija. Najčešće se upotrebljava za ublažavanje nadraženih respiratornih organa, otčepljenje nosa, za lečenje prehlade i gripa. Naime, sirćetne i askorbinske kiseline u nani pomažu u razgradnji sluzi i izbacivanju iste. Takođe, nana ublažava bolove u mišića i poboljšava cirkulaciju.

Čaj od nane ublažava siptome lošeg varenja, grčeva, gorušice, a ispijanje čaja od ove biljke pomaže oralnom zdravlju, sprečavajući loš zadah i bolesti desni.

Mentu bi trebalo da u potpunosti izbegavaju i majke koje doje, trudnice i mala deca, kao i osobe koje imaju problema sa stomačnom kiselinom i one koje su alergične na mentol.

Uzgoj nane u saksiji

Nana može da se gaji u zatvorenom prostoru ili na terasi. Razmnožava se semenom, reznicama rizoma ili deljenjem grma. Najčešće se razmnožava reznicama rizoma. Iz semena se seje u martu. Pitoma nana ne razmnožava se semenom, jer je u pitanju hibrid dobijen višestrukim ukrštanjem drugih vrsta nane.

Nana je biljka umerene zone, a optimalna temperatura za rast i razvoj je 18-20 stepeni Celzijusovih. Otporna je na hladnoću i mraz, ali tokom zime je preporuka da se seaksija unese u zatvoren prostor. U proleće počinje da raste već na temperaturi od 3-5 stepeni Celzijusovih.

PROČITAJTE I...  Semenke lana – Šta sve čine za naše zdravlje?

Za uspešan uzgoj prvo je potrebno odabrati saksiju sa drenažnim rupama, prečnika najmanje 30 cm. Drenažne rupe su potrebne za oticanje viška vode prilikom zalivanja. Ukoliko se odabere neglazirana saksija od gline, to će omogućiti dodatno isparavanje viška vlage kroz njene zidove.

Na dno saksije staviti kamenčiće, a zatim saksiju napuniti kvalitetnim supstratom i izbalansiranim đubrivom sa sporim oslobađanjem. Umesto supstrata može da se koristi mešavina zemlje i komposta i to dve trećine zemlje i jedna trećina komposta.  Ukoliko ste uzeli nanu iz rasadnika treba je presaditi na istoj dubini u kojoj je bila. Nakon toga je potrebno da se zalije.

Održavanje i nega

Saksiju treba postaviti na mesto gde će biljka imati minimum šest sati sunčeve svetlosti. Biljka toleriše malo hladovine, ali generalno traži sunce. Ako je pored prozora, saksiju treba povremeno okretati, kako bi biljka rasla ravnomerno, odnosno kako se ne bi istezala u jednom smeru – prema sunčevoj svetlosti. Što se tiče vode, zalivanje je potrebno kada se gornjih 2 cm zemlje osuši, odnosno kada je suva na dodir .Biljka ima plitak koren, te je treba svakodnevno proveravati tokom leta i redovno zalivati. Đubrenje je potrebno svakog proleća sa sporootapajućim đubrivom, koje će biljku hraniti tokom vegetacije.

PROČITAJTE I...  Plućnjak – ekspert za pluća, ali i hrana

Kod nane je bitno orezivanje, odnosno zakidanje listova i cvetnih grančica. Redovnim rezanjem gornjih listova možemo da podstaknemo bujniji rast biljke. Takođe, uklanjanjem cvetnih stabljika, čim se pojave, produžićemo period vegetacije i odložiti cvetanje koje smanjuje snagu i kvalitet esencijalnih ulja u listovima.

Saksiju sa nanom je potrebno uneti u zatvoreni prostor (ukoliko je bila na terasi) na jesen i to pre nego što temperatura padne. Saksiju treba postaviti blizu prozora, ali dalje od promaje i radijatora ili klime. Zalivanje se smanjuje, ali ne treba dozvoliti da biljka uvene.

Biljke obično napune saksiju korenjem u toku jedne sezone i korenje se sabije, pa bi je trebalo u rano proleće izvaditi iz saksije, korenje prepoloviti i ponovo posaditi.

Važna napomena:
Primena lekovitog bilja i delova lekovitih biljaka je informativnog karaktera. Ukoliko imate zdravstvenih problema, trudnica ste ili dojilja obavezno se prvo konsultujte sa svojim lekarom.

Preuzimanje teksta je dozvoljeno, uz navođenje našeg portala kao linkovanog izvora.

Prethodni tekstAgro Belgrade 2024 od 25. do 27. januara
Sledeći tekstUspešna proizvodnja povrća počinje od kvalitetnog rasada

POSTAVI KOMENTAR

Unesite komentar
Unesite Vaše ime